En Pahalı Lüks Evler, Arabalar, Motosikletler, Saatler

 
 
 
 
 


‘Yeni’nin İzinde – Audemars Piguet

0
Eklenme Tarihi: 25/03/2012 ZAMAN
AUDEMARS-8

Bahar yenilenme zamanıdır. Doğa her yıl kendini yeniden yaratır. Hep aynı, ama farklı… Bizlerse her yıl yeni yaşlar ekleriz yükümüze; ama kendini yeniden yaratmak o kadar da kolay değildir. İnsan durağanlığına ve süregelen düzene o kadar bağlıdır ki göklerden bir işaret bekler gibidir değişimi başlatmak için. Audemars Piguet, o işareti beklemek istemeyenlere sıra dışı saatleriyle yıllardır kendi sembollerini sunuyor.

Markanın tarihçesi artık herkesin malumu: 1875 yılında, Vallée de Joux’da iki genç saat ustası tarafında kurulan şirkette; Jules-Louis Audemars tasarım ve üretimden, diğer ortak Edward-Auguste Piguet ise satıştan sorumluymuş. Saatlerinin tüm parçalarını kendileri üreten ilk imalatçılardan olan Audemars Piguet, günümüzde lüks saat sektörünün en önde gelen markaları arasında yer almaktadır.

Kuruluşundan bu yana haute horlogerie tarihinde pek çok ilke imza atmış olsa da, markanın yenilikçi ve yaratıcı doğasının en seçkin örneği, kuşkusuz 1972 yılında piyasaya sürülen Royal Oak modeli… Sade tasarımı ve paslanmaz çelik kasası ile Royal Oak, altın kasa saatlerin hüküm sürmekte olduğu lüks saat piyasası için oldukça alışılmadık bir riskti. Bununla birlikte kısa sürede rakiplerini peşinden sürükleyen bir ikon haline geldi ve Audemars Piguet’in bu riski alarak ne kadar akıllıca bir seçim yaptığını ispatladı. Model, klasikler arasına girmekle kalmadı; Audemars Piguet’nin ileri görüşlü ve cesur kimliğinin simgesi haline geldi: Birikim ve vizyon artık el eleydi.

Audemars Piguet, bu yıl 40. yıldönümü’nü kutlayacak olan Royal Oak’ın 8 parçalık yeni koleksiyonunu Ocak ayı itibariyle piyasaya sürdü. 2012 yılında yeni olan tek şey tabii ki sadece bu koleksiyon değil: Marka bu yıl “Kuralları yıkmak için, önce onların ustası olmalısın” sloganıyla küresel bir reklam kampanyasına girişiyor. CEO Philippe Merk’in, Audemars Piguet’nin resmi sitesinde yer alan açıklamasına göre bu slogan sadece bir reklam manşeti değil; markanın özgün felsefesinin özü:

“Yaptığımız saatler, el yapımı saat geleneğine olan saygımızın bir ifadesidir. Hâlâ asıl kurucu ailelerinin neslinden gelenlerce yönetilen pek az İsviçre markasından biri olduğumuz gerçeğiyle övünmemize rağmen, biz aynı zamanda teknoloji alanındaki inovasyonları, alışılagelmişe meydan okuyarak keşfedilmemiş malzemeleri kullanması ve cesur tasarımları ile ünlü; modern ve yenilikçi bir şirketiz.”

Gerçekten de bu dünya görüşünü en iyi yansıtan Audemars Piguet serisi Royal Oak olsa gerek… Kendi içinde pek çok alt gruba ayrılan bu serinin en popüler koleksiyonlarından biri ise Offshore Limited Edition. Markanın daha pahalı ve nadir pek çok modeli olmasına karşın, Royal Oak Offshore Limited Edition, saat tutkunlarının gönlünde ayrı bir yere sahip. Parlak renkler, sıra dışı tasarım ve yüksek teknoloji… Bu ince ayrımların hepsi koleksiyonun takipçileri için oldukça önemli olsa da, seri asıl gücünü modellerinin arkasındaki isimlerden alıyor: Marka elçilerinden.

Kimler yok ki bunların arasında: Araba yarışçıları, müzisyenler, basketbolcular, hatta bir kriket oyuncusuyla eyalet valisi bile mevcut. Yaptıkları iş ne olursa olsun, bu kişilerin hepsi uğraşlarına olan tutkuları, elde ettikleri başarılar ve çevrelerine yaydıkları güç halesi ile dikkat çekiyor. Bir nevi günümüzün süper kahramanları onlar ve Offshore Limited, işte tam da bunu size sunuyor: Kahramanın dönüşünü.

Rubens Barrichello 2005’ten beri Audemars Piguet’nin marka elçilerinden biri. Adına tam üç tane Offshore Limited Edition saat üretilmiş. Formula 1 tarihindeki sekizinci en yüksek puana sahip olan ve dünya şampiyonasında beş defa ilk beşe girme başarısını gösteren Brezilyalı yarışçının ilk saati, Michael Schumacher’in emekliye ayrılmasıyla en deneyimli yarışçı ünvanını devraldığı 2006 yılında piyasaya sürüldü. Royal Oak Offshore Rubens Barrichello II Chronograph isimli diğer saat, 257. kez Grand Prix yarışına katılarak Riccardo Patrese’in 14 yıllık rekorunu kırdığı 2008 Türkiye Grand Prix’te tanıtılmıştı. Barrichello için üretilen üçüncü ve son saat ise, 2009 Royal Oak Offshore koleksiyonunun parçalarından.

Markanın yüzü olarak seçilen bir başka yarışçı ise Juan Pablo Montoya. Formula 3000’le başladığı kariyerine Formula 1 ve 2006 itibariyle NASCAR’la devam eden ünlü Kolombiyalı, 2002’den beri Audemars Piguet’nin elçiliğini yapıyor. Adını verdiği saatin lansmanı, 2010 yılında Shanghai’da yapıldı. 

Audemars Piguet’nin yüksek teknolojiye ve güce olan tutkusu göz önüne alındığında marka elçilerinin büyük bir bölümünü otomobil yarışçılarının oluşturması sürpriz olmasa gerek. Bu grupta yer alan bir diğer yarışçı, Jarno Trulli, başarılı Formula 1 kariyeri kadar, yardımsever kişiliği ile de tanınıyor. Doğduğu yer olan Abruzzo’nun 2009 yılında 6.3’lük bir sarsıntı ile yıkıntıya dönüşmesi üzerine “Abruzzo nel Cuore” derneğini kuran Trulli, depremzedeler için 285.000 Euro yardım toplamayı başarmıştı. Derneğin gelirleri, Jenson Button, Mark Webber, David Coulthard ve Sébastien Buemi gibi Formula 1 yarışçılarının bağışladığı andaçların açık arttırmayla satılmasından elde edildi. Projeye katkıda bulunmak isteyen Audemars Piguet’nin bu hayır kurumu için özel olarak ürettiği bir adet Royal Oak Abruzzo Tourbillon Chronograph ise mezatta  215.000 Dolar’a alıcı bulmuştu. İzleyen yıl marka, kampanyaya ön ayak olan ünlü İtalyan yarışçı için Jarno Trulli Limited Edition modelini piyasaya sürdü.

Sébastien Buemi de kendi adıyla anılan bir Audemars Piguet saate sahip olma ayrıcalığını yaşayan Formula 1 yarışçılarından… 23 yaşındaki Buemi, aynı zamanda markanın en genç temsilcilerinden biri. Ünlü İsviçreliden esinlenilerek dizayn edilen Royal Oak Offshore, 2012 Ocak ayı itibariyle satışa sunuldu.

Markanın portföyünde sadece araba yarışçıları yok elbette. Kriket tarihinin en büyük vurucuları arasında yer alan Sachin Tendulkar da bir Audemars Piguet elçisi. 5 yaşında ilk saatini aldığından beri tam bir saat delisi olduğunu ifade eden Hintli kriket oyuncusu için üretilen Sachin Tendulkar Limited Edition, 2010 yılında Delhi, Tac Mahal Hotel’de tanıtılmıştı. 1992 yılında Orlando Magic’le basketbol kariyerine başlayan efsanevi sporcu Shaquille O’Neal da Audemars Piguet’nin elçilerinden… Yıllarca başarıdan başarıya koşan 2.16’lık dev oyuncu, şüphesiz markaya en çok yakışan yüzlerden biri. 2007 yılında piyasaya sürülen Royal Oak Offshore Shaquille O’Neal Chronograph tıpkı adını aldığı basketbolcu gibi, oldukça sıra dışı bir saat.

Offshore Limited Edition koleksiyonunda adı geçen bir başka ünlü de hip-hopçı Jay-Z. Tam bir Audemars Piguet hayranı olan ve şarkı sözlerinde de markaya sık sık yer veren şarkıcının elçilik görevini büyük bir zevkle yerine getirdiği şüphesiz… Dünya çapında 50 milyondan fazla albüm satan ve 13 Grammy ödülü alan sanatçının müzikteki 10. yılı şerefine tasarlanan saat, 2011 yılında tanıtmıştı. Sınırlı sayıda üretilen Royal Oak Offshore Jay-Z 10th Anniversary modelinin üç ayrı versiyonu bulunuyor.

Audemars Piguet haberinin devamı için Mag by NobleandRoyal’i ziyaret edebilirsiniz.